İbrahim Saraçoğlu Kürleri

İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni

ibrahim-saracoglu-topuk-dikeni-kuruİbrahim Saraçoğlu kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülen topuk dikeni için kurutulmuş çekirdekli siyah üzüm ve pul biber kürünü önermektedir. İbrahim Saraçoğlu topuk dikeninin kadınlarda erkeklere oranla daha çok görüldüğünü ve bu oranın kadınlarda %80 civarında iken erkeklerde %20 civarında olduğunu söylemektedir. Topuk dikeni hayat kalitesini oldukça aşağıya çekmektedir çünkü topuk dikeni sorunu yaşayan kişiler ayak tabanında ağrı, topallayarak yürüme, yürümeyi zorlaştırması, ağır bir yük kaldırırken ağrı, merdiven çıkarken ağrı gibi birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Peki ya İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni için ne öneriyor?

Topuk Dikeni Kürü

İbrahim Saraçoğlu topuk dikeni sorunu çeken kişilerin pul biber ve çekirdekli siyah üzüm kürünü uygulayarak bu sorundan kurtulabileceklerini söylemektedir.

Çekirdekli Siyah Kuru Üzüm Kürü: İbrahim Saraçoğlu bu kür için öncelikle çekirdekli siyah üzümü alınmalı ve siyah çekirdekli kuru üzümü alırken tadına bakılmalı ve çekirdeğinin tadı sası bir tat bırakıyorsa alınmamalı eğer kekremsi ve buruk bir tat veriyorsa alınmalıdır çünkü tadı sası ve saman gibi olan raf ömrünü doldurmuştur ve kürün yararı olmaz. Bu kürü yaparken öncelikle bir havanda bir yemek kaşığı kadar çekirdekli siyah kuru üzüm güzelce dövülür. Sonrasında gece yatmadan önce bu ezilen üzüm topuğa konularak bir tülbentle sarılır ve bu şekilde uyuduktan sonra sabah topuktan çıkartılır. Bu uygulama 3 gün ara vermeden uygulanır. 3 günün sonunda ise pul biber kürü uygulanır.

Kırmızı Pul Biber Kürü: Çekirdekli siyah üzüm kürünü 3 gün uyguladıktan sonra kırmızı pul biber kürü uygulanır. Bu kür için bir havanda 1 yemek kaşığı kadar hafif acı pul biber güzelce ezildikten sonra akşam topuğa konulduktan sonra bir tülbentle sarılır ve sabah çıkartılır. Bu uygulama 3 gün kadar uygulandıktan sonra kırmızı pul biber ile çekirdekli pul biber birlikte kullanılır. Öncelikle bir havan içerisine 1 yemek kaşığı kadar kırmızı pul biber ve çekirdekli siyah kuru üzüm atılır ve güzelce dövülür. Gece yatmadan önce topuğa koyduktan sonra bir tülbentle sarılır ve sabah çıkartılır. Bu uygulamada 3 gün boyunca uygulanır.

Kürün uygulanışı: 3 gün çekirdekli kuru siyah üzüm sonrasında 3 gün pul biber kürü ve sonraki 3 gün ise her ikisi birlikte 3 gün uygulanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Pul biberin raf ömrünü doldurmamış olması gerekiyor. Ezerken pul biberin yağı çıkmıyorsa o pul biber raf ömrünü doldurmuştur bu yüzden pul biberi alırken elinizle biraz ezip yağ çıkartıp çıkartmadığına bakarak alınız. Siyah çekirdekli kuru üzümü alırken de tadına bakınız ve çekirdeği sası ve samansı bir tat veriyorsa almayınız. Siyah çekirdekli kuru üzümü alırken tadına baktığınızda eğer kekremsi ve buruk bir tat veriyorsa alın.

Topuk Dikeni Neden Olur

  • Ayakta basma kusuru olan kişilerde ortaya çıkar
  • Kilo probleminin olması
  • Ayaklarda kavis sorunu olması
  • Düz tabanlık
  • Romatizmal hastalık olması
  • Yanlış ayakkabı seçimi
  • Çok fazla yürüme
  • Ayakta ve sert zeminde uzun süreli durmak

İbrahim Saraçoğlu

Add comment

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.